רשלנות רפואית בלידה מהי?

בכל הנוגע לתביעות העוסקות בתחום רשלנות רפואית בלידה, מתחילה בדיקת השתלשלות העניינים משלב טיפולי הפריון (אם היו), דרך מהלך ההיריון, וכלה, כמובן, בניהול הלידה. למותר לציין שהתרחשותה של רשלנות רפואית בכל הנוגע לפריון, להיריון וללידה היא טרגית ובלתי נסבלת, וכך מתייחסים אליה בתי המשפט.

 

 • משרדנו, קפלו-כספי עורכי דין, מתמקד בטיפול בתביעות העוסקות ברשלנות רפואית בלידה. לא אחת, פונים אל משרדנו לקוחות אשר חשים עצמם נפגעים מאופן הטיפול שקיבלו במהלך הלידה, אך אינם בטוחים כי מדובר ברשלנות .
  בשל ריבוי השאלות, מצאנו לנכון, להביא "על קצה המזלג" הסבר קצר על השאלה "מהי רשלנות רפואית בלידה". כמובן, שלא ניתן להקיף בהסבר כזה את כל האפשרויות לרשלנות רפואית בניהול הלידה, שכן מגוון המקרים האפשריים רב ביותר, אך להלן תובא סקירה קצרה המסבירה את עיקרי הדברים.

 

 • עם תחילת הלידה תתקבל היולדת לבית חולים. בקבלתה, חייב הצוות הרפואי לבצע בדיקות שונות ולא להסתמך רק על הנתונים בכרטיס מעקב ההיריון.
  בין יתר הבדיקות, על הצוות הרפואי לבצע ביולדת בדיקת שתן, דם, סוכר בדם, מוניטור, אולטראסאונד, הערכת משקל העובר ובדיקה וגינלית. בדיקות אלה נעשות, בראש ובראשונה, כדי לוודא שהיולדת או העובר אינם סובלים מבעיה כלשהי בעת הקבלה ללידה. תוצאות הבדיקות גם עשויות לספק לצוות רמזים על האופן שבו תתפתח הלידה.

 

 • כך לדוגמה, ממצא שלפיו העובר גדול מימדים, עלול לרמז על אפשרות שהיולדת תזדקק לניתוח קיסרי. במקרה כזה, על הצוות המנהל את הלידה להביא עובדה זו בחשבון ולסיים במקרה הצורך את הלידה בניתוח קיסרי. היה והצוות הרפואי לא התחשב בנתונים שנמצאו, ובעקבות כך נגרם נזק לעובר או ליולדת, ייחשב הדבר (בסבירות גבוהה) כרשלנות רפואית בלידה.

 

 • במהלך הלידה עצמה עולים נתונים נוספים שלפיהם יש לנתב את הלידה. כך לדוגמה, אםהעובר "נתקע" בתעלת הלידה, יהיה על הצוות לשקול המשך הלידה באמצעות מכשירים, כגון "ואקום" או "מלקחיים". דוגמה נוספות היא מצב שבו הלידה אינה מתקדמת במשך שעות רבות והעובר נקלע למצוקה. או-אז יהיה על הצוות הרפואי לשקול לסיים הלידה בניתוח קיסרי. במידה והצוות הרפואי לא ינהל את הלידה נכון, וליולדת או לעובר יגרמו כתוצאה מכך נזקים, הדבר יחשב כרשלנות רפואית בלידה המזכה בפיצוי.

 

 • חשוב לציין, כי מסקנות הצוות הרפואי על אופן ניהול הלידה חייבות להיות כרוכות בהתייעצות עם מומחים נוספים או עם רופאים בכירים. לאחר מכן, על הרופאים להציג ליולדת את מסקנתם, להסביר לה את הסיכונים והסיכויים שבהמלצתם, וליידעה אודות הליכים רפואיים חלופיים, לרבות הסיכונים והסיכויים הטמונים בהם.

 

 • החלטה שגויה מצד הצוות הרפואי בדבר אופן סיום הלידה, עלולה לגרום לנזק אדיר וחסר תקנה, ולגרור אחריה מומים קשים ביילוד ולהיחשב כרשלנות רפואית בלידה. דוגמה לכך היא כאשר יש צורך בביצוע ניתוח קיסרי, אך הוא אינו מבוצע. במקרה כזה, בית המשפט יקבע (בסבירות גבוהה) כי התנהלות הצוות הרפואי בלידה לקתה ברשלנות רפואית, ויחייב את המוסד הרפואי בפיצוי כספי.

 

 • כמובן, גם היעדר מיומנות או זהירות של הצוות הרפואי, או של הרופא המיילד, עלול לגרום לנזקים קשים לאם ולתינוק. לדוגמה, מקרה שבו עולה צורך במשיכת התינוק מתעלת הלידה. רופא שאינו מיומן עלול למשוך בחוזקה את היילוד ולגרום לו ל"פרע כתף", (פגיעה בעצבים העוברים בצוואר ובכתף, הגורמת לשיתוק ביד). גם רופא שאינו מיומן בביצוע "לידת ואקום" עלול לגרום לנזק חמור לתינוק, כגון דימומים תוך מוחיים. במקרה שבו חוסר מיומנות של הצוות הרפואי או של הרופא גרמו לנזק לתינוק או ליולדת, יקבע בית המשפט (בסבירות גבוהה) כי התנהלותם בלידה לקתה ברשלנות רפואית, ויחייב את המוסד הרפואי בפיצוי כספי.

 

 • במהלך הלידה, מבקר הרופא התורן את כל היולדות במחלקה ומחלק ביניהן את זמנו, ולכן, לרוב, נמצאת היולדת עם מיילדת בלבד. עם זאת, אם מתגלה בעיה כלשהי, כמו מצוקה עוברית, הרי שעל הרופא להתייצב בחדר היולדת. היעדרו של רופא ברגע קריטי עלול לגרום לתינוק או ליולדת לנזק בלתי הפיך, וגם במקרה כזה ייחשב הדבר כרשלנות רפואית בלידה, המזכה בפיצוי כספי.

כדי לברר האם הייתה רשלנות רפואית בלידה, להלן מספר שאלות בסיסיות, אשר תשובה שלילית להן עלולה להעיד על אבחון או טיפול רפואי רשלני במהלך הלידה:
האם בקבלתנו לחדר לידה בוצעו בדיקות כלשהן?
האם הצוות הרפואי המיילד לקח בחשבון את תוצאות הבדיקות?
האם הצוות הרפואי המיילד לקח בחשבון את הנתונים האישיים (לדוגמא: אגן צר, משקל יתר, לחץ דם גבוה וכדומה)?
האם הרופא המיילד נכח בחדר הלידה כשהתעוררה בעיה?
במידה והתעוררה בעיה: האם הצוות הרפואי הסביר אודות הבעיה?
במידה והתעוררה בעיה: האם הצוות הרפואי הסביר אודות האפשרויות הטיפוליות השונות לסיום הלידה (כגון: לידת וואקום, לידת מלקחיים, או ניתוח קיסרי)?
האם הצוות הרפואי ערך התייעצות בטרם הציג את האופציות הטיפוליות האפשריות?
האם הצוות הרפואי הגיב לבעיה הרפואית שהתגלתה (כגון מצוקה עוברית) בתוך זמן סביר?
זכרו! אדם היודע זכויותיו, יוכל לזכות בהן.
.
אם התשובה לשאלות הנ"ל שלילית ייתכן והתרחשה רשלנות רפואית בלידה, ומומלץ לפנות לייעוץ אצל עורך דין מומחה בתחום.
יודגש כי אין באמור לעיל ולהלן, כדי להוות ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ ו/או ייצוג משפטי מסוג כלשהו, ואין להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי ראוי מעורך דין.
במהלך ההיריון איננו חושבים כי חלילה עלולה השמחה הגדולה להיפגע במהלך הלידה, ולבטח שאיננו לוקחים בחשבון מצב של רשלנות רפואית בלידה. למרבה הצער, לעיתים מתרחשים מקרים קשים בהם נפגעת האם, או נפגע הילוד עקב התנהלות לא תקינה של הצוות הרפואי במהלך הלידה. כיצד נדע האם אכן הפגיעה הקשה שאירעה, התרחשה עקב רשלנות רפואית בלידה? שהרי לידה הינה תהליך קשה ולעיתים מסובך, ועל כן גם כאשר מתרחשים נזקים קשים במהלך הלידה אין פירוש הדבר כי התרחשה רשלנות רפואית בלידה. אם כן, כיצד נדע אם אומנם התרחשה רשלנות רפואית בלידה? ומה לעשות אם חושבים שהייתה רשלנות רפואית בלידה?
לרוב קיימת ליולדת או לבני משפחתה הרגשה כי "משהו לא היה בסדר התנהלות של הצוות הרפואי בלידה" ולכן נגרם נזק ליולדת או לילוד. הרגשה זו לעיתים נכונה. על כן במקרה מעין זה מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בניהול תביעות רשלנות רפואית בלידה. עם כל פניה יש לבחון את התיעוד הרפואי, ובמידה ואומנם יעלה חשד כי אירעה רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לנזק ליולדת או לילוד, יש לבחון את הדברים באמצעות מומחה רפואי, אשר יבדוק את אופן ניהול הלידה ע"י הצוות הרפואי. באם המומחה יסבור, כי אכן בוצעה רשלנות רפואית בלידה אשר גרמה לנזק, תתאפשר הגשת תביעה כנגד בית החולים.
במקרים קשים של רשלנות רפואית בלידה עולה השאלה: כיצד יש לפעול הלכה למעשה, בעודנו בביה"ח? אנו ננסה לסייע למי שנפגע מרשלנות רפואית במהלך הלידה באמצעות מספר עצות בסיסיות:
יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בלידה, מהר ככל הניתן.
רצוי לתעד את כל שאירע קרוב ככל הניתן למועד האירוע ועוד בזמן שהזיכרון טרי.
עדיף שלא להתלונן בביה"ח אודות הרשלנות הרפואית שאירעה בלידה, על מנת שבית החולים לא יכין עצמו לקראת תביעה.
יש לשמור כל תיעוד רפואי הקשור בהריון.
יש לשמור כל תיעוד רפואי הקשור בלידה.
יש לשמור כל תיעוד רפואי הקשור לטיפולים המאוחרים הנעשים בגין הרשלנות הרפואית בלידה.
יש לשמור כל קבלה הקשורה להוצאות שהוצאו עקב הרשלנות הרפואית בלידה (לרבות קבלות בגין טיפולים רפואיים, תרופות, נסיעות לטיפולים וכדומה).
כולנו תקווה כי לא תזדקקו לשירותינו בגין רשלנות רפואית בלידה, אך באם זו התרחשה בכל זאת, אזי אנו נמליץ לפנות למשרדנו המתמחה בניהול תביעות של רשלנות רפואית בלידה, על מנת לקבל ייעוץ משפטי אשר יסייע לכם בכל הקשור לנושא זה.
כעורכות דין, העוסקות שנים רבות בתחום הרשלנות הרפואית, טיפלנו במקרים רבים של רשלנות רפואית בלידה. הנה כמה דוגמאות לשאלות שהפנו אלינו, בנושא רשלנות רפואית בלידה, והתשובות להן.
שיתוק מוחין כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה:
שאלה:
בלידה של בני השני, הופיעה תחילת הפרדות שליה, והעובר נכנס למצוקה. לאחר לידה טראומטית, נולד בני עם בעיות קשות, המוגדרות על ידי הרופאים כשיתוק מוחין. יש לי הרגשה שאם הצוות הרפואי היה מחליט על ניתוח קיסרי מיידי כאשר הופיעה תחילת היפרדות השליה התוצאה הקשה של מצבו של בני הייתה נמנעת. האם ניתן להוכיח זאת ולהגיש תביעה לבית המשפט?
תשובה:
כדי לוודא שהמצב, המוגדר כשיתוק מוחין, נגרם בלידה, יש לבחון את כל מהלך ההריון, על מנת לוודא שאכן היה תקין, וכן לבדוק את אופן ניהול הלידה. את זאת יש לעשות באמצעות איסוף התיקים הרפואיים הרלוונטיים, והתייעצות עם מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה, אשר יחווה דעתו האם נראה כי ההריון היה תקין, והאם אופן מהלך הלידה וניהולה על ידי הצוות הרפואי היה פגום או רשלני והאם פגמים אלה גרמו לשיתוק המוחין לילד. אם התשובה תהיה חיובית, וניתן יהיה לבסס זאת בחוות דעת רפואית מנומקת, הרי שניתן יהיה להוכיח את טענותייך, ולהגיש בגינן תביעה לבית המשפט בגין רשלנות רפואית.
רשלנות רפואית בלידה – שברים בגולגולת עקב לידת מלקחיים:
שאלה:
שלום רב, עברתי לידת מלקחיים וילדתי תינוק עם שברים בגולגולת. הצוות הרפואי הסביר שדברים כאלה קורים ולא ניתן היה למנוע זאת. רציתי לדעת מה דעתכם?
תשובה:
לידת מלקחיים אינה אמורה להסתיים כשהתינוק סובל משברים בגולגולת.
אחד מהגורמים העיקריים לשברים בגולגולת התינוק במהלך לידת מלקחיים הינו חוסר ניסיון הרופא המיילד. מומלץ לך לפנות לעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בלידה, על מנת לבחון באם בוצעה רשלנות רפואית ברת תביעה.
רשלנות רפואית בלידה, שגרמה ליולדת לקרעים והדבקויות ברחם:
שאלה:
בשנת 2008 ילדתי את בני הבכור בבי"ח. הלידה ארכה 21 שעות(!) ולמרות שביקשתי ניתוח קיסרי שוב ושוב כי היו לי כאבים בלתי נסבלים והרגשתי שאני נקרעת מבפנים, הרופאים פשוט סרבו לנתח אותי. לאחר לידת בני התברר כי יש לי קרעים ברחם והכניסו אותי לניתוח דחוף על מנת לתקן הקרעים ולהציל את הרחם. היום יש לי הדבקויות רבות וקיים חשש שלא אוכל להיכנס להריון. האם יש משהו שאוכל לעשות נגד ביה"ח?
תשובה:
על פניו נראה כי אכן בוצעה בך רשלנות רפואית ואם כך פני הדברים, תוכלי להגיש תביעה כנגד ביה"ח בבית המשפט. אך על מנת לבדוק באם אכן בוצעה בך רשלנות רפואית, יש לאסוף את התיעוד הרפואי מביה"ח, להעבירו למומחה רפואי בתחום הגניקולוגי ולאחר שהמומחה יאשר כי הרופאים פעלו באופן שגוי, אשר גרם לך לקרעים ברחם ולקשיים בכניסה להריון, תוכלי להגיש תביעה בבית המשפט.
פרע כתף כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה:
שאלה:
לפני שלוש שנים ילדתי את בתי השביעית (אנו אנשים דתיים). בהערכת המשקל האחרונה שבוצעה לי לפני הלידה, העריך הרופא כי בתי שוקלת 3.8 ק"ג ,למרות שמסרתי לו שבלידות הקודמות נולדו לי תינוקות גדולים במשקלים של מעל ארבעה קילו. הלידה הייתה קשה מאוד, ביתי נתקעה בתעלה וכדי להוציאה הרופא משך אותה וגרם לה לשיתוק בכתף וביד. לדעתי כל זה קרה היות והרופא טעה בהערכת המשקל של ביתי שנולדה במשקל של 4.2 ק"ג. האם אני יכולה לקבל פיצוי מהרופא?
תשובה: ישנם מספר גורמי סיכון להתרחשות "פרע כתף". במקרה שלך התקיימו שני גורמים: וולדנות (כלומר לידת מספר רב של ילדים) ולידת עוברים בעלי משקל גבוה. על הרופא אשר ביצע את הערכת המשקל והרופא שפיקח על הלידה, חלה חובה לקחת בחשבון את העובדות האמורות, ולתת להן משקל רב בניהול הלידה. עם זאת על מנת לבחון באם ניתן להגיש תביעה, מומלץ לך לפנות לייעוץ אצל עורך-דין המומחה בתחום רשלנות רפואית בלידה.
רשלנות רפואית בלידה – שארית שליה ברחם:
שאלה:
ילדתי בשנה שעברה, והלידה הייתה תקינה. אבל לאחר הלידה הופיע לי דימום חזק, עד כדי כך שהיו צריכים להכניס אותי לניתוח לבדיקת מקור הדימום, והסתבר כי נותרו שאריות שליה ברחם, שלא הוצאו בתום הלידה. האם מדובר ברשלנות?
תשובה:
על פניו נשמע כי מדובר ברשלנות רפואית, שכן על הצוות הרפואי לוודא בסיום הלידה כי השליה הוצאה בשלמותה. יחד עם זאת, כדי לברר בצורה מעמיקה ומסודרת האם במקרה שלך אירעה רשלנות רפואית, יש צורך לקבל תחילה את התיק הרפואי, המתעד את מהלך הלידה, ולהתייעץ עם מומחה בתחום הגניקולוגי, על מנת לבדוק האם לא בוצעה סקירה לבדיקת שלמות השליה בתום הלידה, והאם היה כשל אחר כלשהו, שגרם להיוותרות שאריות השליה ברחם. אם התשובה תהיה חיובית, הרי שמדובר ברשלנות רפואית, ותוכלי להגיש תביעה.
רשלנות רפואית בלידה – אי-אבחון של הריון חוץ רחמי:
שאלה:
לפני מספר חודשים הייתי בהריון. הייתי אצל גניקולוג שאמר שהוא עוד לא רואה שק הריון ושאבוא בעוד כמה ימים. במהלך הימים התחילו כאבים חזקים בבטן התחתונה זעה קרה ודימום קל. נגשתי למיון והתברר כי ההיריון מחוץ לרחם, הכניסו אותי לניתוח חירום, וכרתו לי את החצוצרה. אני בחורה נשואה בת 27 ואין לי עוד ילדים, נאמר לי שתהיה לי בעיה להיכנס להריון ושזה קרה בגלל שהרופא לא איבחן את מיקום ההיריון. מה לעשות?
תשובה:
היריון חוץ רחמי ניתן לאבחון ע"י בדיקת דם ובדיקות אולטראסאונד. בשאלתך לא הבהרת האם ביצעת בדיקות דם, שכאמור יש להן חשיבות עליונה באבחון הריון חוץ רחמי. על כן מומלץ לך לפנות לעורך-דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בלידה, כדי לבחון את המקרה שאירע לך באופן מקצועי יותר.
פגיעה בהתפתחות הילד כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה:
שאלה:
שלום רב, לפני כשלוש שנים ילדתי את בני הבכור. הלידה הייתה קשה וארוכה מאוד. לאחר כ 12 שעות התחילה האטת דופק של העובר, אך למרות שכבר ביקשתי שיעשו לי ניתוח קיסרי, החליט הרופא לתת לי חומר מטשטש והמשיך את הלידה רגיל. לאחר כ 27 שעות נולד בני והוא מתפתח מאוד לאט, אמרו לי שזה בגלל שלא היה לו אוויר בלידה. האם מדובר בהתרשלות של ביה"ח?
תשובה:
בעקרון כאשר מתפתח סיבוך במהלך לידה, כגון האטת דופק עובר מתמשכת, על הצוות הרפואי, המנהל את הלידה, לשקול ביצוע ניתוח קיסרי, על מנת לסיים הלידה עם מינימום נזק לעובר וליולדת. על מנת לבחון באם נעשתה רשלנות רפואית במקרה שלך, יש לאסוף את התיק הרפואי של הלידה ולהעבירו למומחה גניקולוגי, על מנת שיבחן את הדברים. אנו ממליצים לך לפנות לייעוץ משפטי, על מנת לבדוק באם אירעה רשלנות רפואית בלידה, שגרמה נזק לבנך.
רשלנות רפואית בלידה – פגיעה בשלפוחית כתוצאה מניתוח קיסרי:
שאלה:
אשתי ילדה את בני בניתוח קיסרי, ולאחריו התברר ששלפוחית השתן שלה נפגעה קשה והיא נאלצה להישאר בביה"ח זמן רב וגם כיום היא סובלת מאוד. הרופא שעשה לה את הניתוח אמר ש"דברים כאלו קורים במהלך ניתוח קיסרי" ו"אין מה לעשות". רציתי לדעת אם זה נכון?
תשובה:
הסיבוך שאירע לאשתך אומנם הינו סיבוך מוכר, אך אין זה אומר שהרופא שביצע את הניתוח לא התרשל. יש לבדוק את המקרה באופן ספציפי ע"י איסוף התיק הרפואי של אשתך מביה"ח, והעברתו למומחה גניקולוגי ואורולוגי, לאחר שאלו יתנו את חוות דעתם ניתן יהיה לדעת באם אפשר להגיש תביעה בבית משפט. לשם ביצוע הבירור והטיפול המשפטי, יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום רשלנות רפואית בלידה.
רשלנות רפואית בלידה – פגיעה בנרתיק וברקטום כתוצאה מלידת ואקום:
שאלה:
כשילדתי את ביתי הבכורה, עשו לי ואקום, שגרם לי לקרעים קשים בצוואר הנרתיק, בנרתיק עצמו וברקטום. סבלתי סבל רב, עד היום (3 שנים לאחר מכן), כמעט ואיני מסוגלת לקיים יחסי מין עם בעלי, ונאמר לי שבעתיד כנראה אזדקק לניתוח קיסרי. בביה"ח אמרו לי שהנרתיק שלי היה נורא דק ועל כן הוא נשאב יחד בואקום. אני מאוד סובלת ורציתי לדעת אם אפשר לעשות משהו.
תשובה:
אחד מן החובות הבסיסיות הקיימות בלידת וואקום היא בדיקה שמכשיר הואקום ממוקם רק על ראש העובר ולא מסביב לראש (על הנרתיק). נראה כי במקרה שלך הדבר לא בוצע. יחד עם זאת יש לבדוק את הדברים באופן מקצועי, ולשם כך יש לקבל את רשומות הלידה, ולהעבירם למומחה גניקולוגי, על מנת שיחווה דעתו, באם הואקום בוצע באופן מקצועי או רשלני. וחשוב לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בלידה.
רשלנות רפואית בלידה כתוצאה מאי-אבחון מום – חסר בגלגל העין:
שאלה:
בשנה שעברה נולד בני כשהוא סובל מחסר בגלגל העין. עשיתי את כל הבדיקות שידעתי עליהן במהלך ההיריון, כולל שתי סקירות ובדיקת אולטראסאונד בשליש השלישי (בדיקת הערכת משקל). עשיתי את כל הבדיקות במסגרת קופ"ח. עם זאת המום שיש לבני לא התגלה. האם לדעתכם הרופא שעשה לי את הבדיקות התרשל?
תשובה:
בעקרון ניתן לאבחן חסר בגלגל העין במסגרת בדיקת אולטראסאונד. כדי לבחון באם הרופא, שביצע בך את בדיקות האולטראסאונד, התרשל יש לקבל את דיסק הבדיקה ולהעבירו למומחה. במידה והמומחה יחשוב כי אכן ניתן היה לאבחן את המום, תוכלי להגיש תביעה כנגד הרופא. מעבר לאמור, היה על הרופא בקופ"ח ליידע אותך כי יש באפשרותך לפנות לבדיקת אולטראסאונד גניקולוגית פרטית – באם הרופא לא עשה כן, הוא יהיה חייב בדין.
רשלנות רפואית בלידה כתוצאה מאי-אבחון מום – גמדות:
שאלה:
ביצעתי בדיקת אולטראסאונד בשבוע 21 (סקירת מערכות מורחבת) במהלכה אמר לי הרופא שהכל בסדר. כאשר נולדה ביתי התברר כי היא גמדה. לא הייתי יולדת את הילדה אילו הייתי יודעת על מצבה. האם אני יכולה לתבוע את הרופא?
תשובה:
עלייך לדעת כי קיימים מומים שניתן לאתרם רק בשבועות המאוחרים – השליש השלישי להריון וגמדות היא אחד מהמומים הללו. עם זאת קיימים סמנים, שלפעמים מעידים על בעייתיות, עוד בשבועות מוקדמים יותר, כגון השבוע בו ביצעת את הסקירה. על מנת לבחון האם היה על הרופא לאבחן את מצב ביתך, יש להעביר את דיסק בדיקת האולטראסאונד למומחה לאולטראסאונד גניקולוגי, אשר יבחן את הדברים. במידה והמומחה יאשר כי היה על הרופא לאבחן או אף לחשוד בבעיה, תתאפשר הגשת תביעה כנגד הרופא.