שיתוק מוחי, פיגור שכלי

מצוקת חמצן, מומי לב ועוד

רשלנות רפואית

כיצד נדע

שמגיע פיצוי?

כל המידע במאמר הבא..


רשלנות רפואית מתרחשת כאשר אנו פונים לרופא או למוסד רפואי לצורך קבלת טיפול רפואי, ובעקבות טיפול לקוי  או שגוי נגרם לנו נזק גופני.

יש לכך כמובן מספר תנאים הקבועים בחוק, כאשר התנאים העיקריים שבהם: האם הרופא המטפל חב בחובת זהירות כלפי המטופל גם באופן כללי וגם ביחס למקרה הספציפי, האם הגורם המטפל הפר את החובה המוטלת עליו, האם נגרם נזק למטופל והאם יש קשר בין הטיפול הלקוי והנזק שנגרם למטופל. כמובן, שיש צורך להוכיח כי הטיפול הרפואי היה בלתי סביר, כזה שחרג מהמקובל.

רשלנות רפואית בלידה

לידה אמורה להיות אחד מהשלבים הכי משמחים בחיינו, אך לא כל אחת זוכה בלידה קלה. בכל המלצה על היכן כדאי ומומלץ ללדת התשובה העיקרית היא- זה תלוי בצוות באותה המשמרת ולאו דווקא בבית החולים עצמו. אך מעבר לדברים שיכולים לקרות בלידה כמו מתן זירוז, עיכוב בלידה, צורך בניתוח וכן הלאה- לעיתים יש מקרים של רשלנות רפואית של הצוות, והזוג, בעיקר האישה שנמצאת בלידה- כלל לא מודעים שנתקלו במצב של רשלנות רפואית ובהחלט לא יכולים באותו הר31995745_sגע לטפל במקרה. כזה הוא הסיפור של יפית (שם בדוי) ששהתה בחדר הלידה למעלה מעשרים שעות, במהלכן הלידה התקדמה אך בקושי. יפית חוברה למוניטור, קיבלה אפידורל, מידי פעם נבדקה, הושכבה על צידה וניתן לה חמצן. הצוות הרפואי "ביקר" את יפית מספר פעמים מועט במהלך השעות האלה, שכן  חדרי הלידה היו עמוסים. בשלב מסוים הגיעה אחות אשר התבוננה במוניטור בפנים חתומות, יצאה מן החדר, ושבה בליווי רופא. הרופא הביט גם הוא במוניטור בפנים חתומות ואז יצאו שניהם יחדיו מן החדר. בעלה של יפית ירון (שם בדוי) שהבין שמשהו לא כשורה לפי התגובה שלהם הלך אחריהם כדי לנסות ולברר את פשר הדבר, אך התשובה שקיבל ירון מהרופא היא שהכל בסדר שאין לו מה לדאוג וכדאי שיחזור לאשתו. לאחר זמן מה שב הרופא והסביר ליפית וירון כי הלידה לא מתקדמת ולכן הוא סבור שבשלב זה כדאי לבצע ניתוח קיסרי. יפית נדהמה שכן לא הבינה מדוע יש לבצע הניתוח והיא הרי כל כך חיכתה לחוות לידה טבעית עליה שמעה מחברותיה. הרופא הסביר ליפית בנינוחות, כי כדי לסיים את הלידה, כי היא אינה מתקדמת ולא ברור מתי היא תסתיים. לאור דבריו של הרופא יפית וירון הסכימו בצער לסיום הלידה בניתוח קיסרי.

 

הרופאים לא שיתפו את הזוג בבחירות ובתהליך.

יפית הוכנסה לניתוח והורדמה הרדמה מלאה, ירון שהמתין בחוץ לא חשב אפילו לרגע כי למעשה מדובר בניתוח חירום וכי מצב התינוקת הוא שגרם לצורך בניתוח דחוף. בסיום הניתוח יצא הרופא אל ירון והסביר לו שמזל שהצוות הרפואי היה ערני ומקצועי, שכן התינוקת היתה במצוקה וטוב שיפית הוכנסה לניתוח קיסרי, כדי לסיים הלידה מהר. הרופא הסDoctor holding stethoscopeביר לירון שהתינוקת הוצאה מהר, קיבלה טיפול ראשוני על ידי רופא ילדים והיא מועברת לטיפול רפואי במחלקה. לגבי יפית מסר הרופא כי היא הורדמה הרדמה מלאה, אך היא בסדר וכרגע תופרים אותה. הרופא הסביר לירון ההמום, שביקש לראות את יפית, שהוא יוכל לראותה כשתועבר ל"התאוששות" ואת התינוקת עדיין לא ניתן לראות, כי היא נמצאת בעיצומו של הטיפול. ירון היה מבוהל ונסער. הוא חיכה בקוצר רוח שיפית תצא מהניתוח כדי שיוכל לראות שהיא בסדר וגם רצה ללכת לתינוקת אבל לא יכול היה. יפית יצאה מן הניתוח ומצבה היה טוב, אך למחרת היום התברר לזוג שמצב התינוקת לא טוב. לזוג לקח זמן להבין כי התנהגות הרופאים היתה לא תקינה ורק לאחר שפנה לבירור משפטי הסתבר שלמרבה הצער ניהול הלידה היה רשלני והנזק היה תוצאה של הרשלנות הרפואית.

 איך יכלו בני הזוג לדעת שאכן מדובר ברשלנות רפואית?

לעיתים, כמו במקרה של יפית וירון, הרשלנות הרפואית אינה מובהקת ואנשים אינם תמיד מודעים לעובדה, כי נפלו קורבן לרשלנות רפואית. יפית הגיע לבית החולים על מנת ללדת את ביתה הבכורה, לאחר שכל הבדיקות במהלך ההיריון היו תקינות לחלוטין. חברותיה של יפית כבר ילדו את ילדיהם הבכורים והיא ידעה שלידה ראשונה עלולה להתמשך שעות ארוכות. לכן כאשר הלידה התעכבה שעות רבות ומהרופאים לא התקבל איתות המעיד על בעיה, לא היה נראה ליפית וירון שיש דבר לקוי בהתנהלותם ושהתינוקת במצוקה. למרבה הצער הילדה במצוקה מאחר והניתוח הקיסרי לא בוצע מוקדם יותר. במקרים כאלה, שלאחר הלידה מסתבר כי לילוד מחלה קשה או מום כלשהו (כגון מום לבבי, חסר פיזי כלשהו), או שנולד לאחר מצוקה קשה והועבר לפגיה או למחלקת טיפול נמרץ ילודים, מומלץ לברר האם המצב היה יכול להימנע או האם מדובר במום שניתן היה לגלות אותו עוד במהלך ההיריון לו היו מבוצעות בדיקות נאותות. יכול מאוד להיות שמצב התינוקת יכול היה להימנע אם היו בודקים את יפית יותר פעמים ואם האחיות והרופאים היו יותר מודעים להעדר התקדמות הלידה ומצבה של התינוקת.

כיצד ניתן באופן כללי לברר אם מדובר ברשלנות רפואית?

כאשר מתגלה נזק מומלץ לבחון האם מקורו בטעות בטיפול הרפואי. כאשר אנו עוסקים בנושאי היריון ולידה, למרבה הצער, הרבה פעמים הנזק מתגלה עם הלידה, כאשר נולד תינוק עם מום או מחלה קשה, או חלילה נולד במצב קשה ביותר לאחר מצוקה במהלך הלידה עצמה. בבירור הדברים חשוב לשים לב, בין היתר, האם שאלות שעלו במהלך הטיפול הרפואי זכו למענה הולם, והאם המטופלת הופנתה לביצוע הבדיקות הראויות, האם תוצאות הבדיקות זכו ליחס והפעולות המתאימות, ועוד. כאשר מתגלה בעיה לאחר קבלת טיפול רפואי, או נזק כלשהו, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בנושאי הרשלנות הרפואית על מנת להתייעץ ולברר האם יש מקום בהגשת תביעה. בתחום הרשלנות הרפואית אין מוסדות או ארגונים העוסקים ב"מיצוי זכויות", ועל כן החיפוש נעשה באופן עצמאי ופרטי. מומלץ להתרשם מניסיון משרד עורכי הדין והוותק שלו בתחום, רצינותם ויחסם אל הפונה. בנוסף, ישנם משרדי עורכי דין המתמחים בתחום רפואי מסוים, כגון רשלנות במהלך ההיריון ובלידה. כדי לברר האם אירעה רשלנות רפואית, תחילה יש צורך בהוצאת התיקים הרפואיים המלאים של המטופל. כמו כן וכקבוע בדין, יש צורך בהתייעצות עם מומחה רפואי בתחום בו נגרמו הרשלנות והנזק, וקבלת חוות דעת רפואית אשר קובעת כי אכן ארעה רשלנות רפואית וכי הנזק אכן נגרם בגינה. את איסוף התיעוד וקבלת חוות דעת רפואית מבצע עורך הדין במסגרת טיפולו.

היכן ניתן למצוא את הרשלנות הרפואית בחוק?

פקודת הנזיקין היא החוק הרלבנטי לתביעות העוסקות ברשלנות רפואית, כאשר סעיפים 35 ו- 36 לפקודה הם המגדירים את עוולת הרשלנות בדיני הנזיקין. כאמור לעיל, בחוק נקבעו התנאים שחייבים להתקיים על מנת שיהיה אפשרי לבסס עילת תביעה. מעבר לחוקים קיימת פסיקת בית משפט ענפה, אשר בין היתר מפרשת את החוקים ומבהירה מה הם התנאים לפיהם תתרחש רשלנות רפואית, מה אינם מקרי רשלנות רפואית ומה יהיה הפיצוי במקרים השונים. כמובן, שלא כל נזק הוא בר תביעה, ולמרבה הצער, לפעמים קורים דברים קשים שלא באשמת או בשליטת הצוות הרפואי המטפל, אך בהחלט כדאי לבצע בירור על מנת לדעת האם מדובר ברשלנות שיתכן וניתן היה למנוע אותה, והאם ניתן לקבל פיצוי.


המשרד נוהג ליתן ייעוץ משפטי ראשוני חינםללקוחותיו על מנת לבחון באם אירעה ללקוח רשלנות רפואית ברת תביעה

072-3301491


רשלנות רפואית בטיפולי פוריות

אין טבעי יותר מרצוננו להביא ילד לעולם. אלא, שלא תמיד הדברים פשוטים, ולעיתים יש צורך בקבלת טיפולי פוריות לשם כך.טיפולי


תעבורה ותאונות דרכים

עורך דין תעבורה עבירות תעבורה נחשבות ל"מעשים פליליים", אבל בכל זאת אלה עבירות פחות חמורות ולכן הרישום שלהן נעשה באופן


רשלנות רפואית בניתוח (כירורגיה)

ניתוח הוא פעולה כירורגית, המבוצעת תחת הרדמה – כללית, או מקומית. לפני הניתוח יש צורך בביצוע בדיקות רפואיות שונות כגון